Pomozte nám
šířit osvětu

Přečtěte si naši tiskovou zprávu nebo si stáhněte náš brand book. Z něj můžete čerpat grafiku pro váš výstup. Ozvěte se nám na hi@storybyjakub.com a rádi vám se vším pomůžeme.

Kontakt pro média:
Jakub Žák
hi@storybyjakub.com

Jakub Žák

Tisková zpráva

Brňan upozorní na problematiku srdečního selhání. Pomocí série náročných závodů

Brno, 18. 1. 2021

Deset polovičních Ironmanů v deseti evropských zemí zdolá za deset dnů Brňan Jakub Žák. Sedmadvacetiletý mladík tím chce upozornit na problematiku kardiovaskulárních onemocnění.

K realizaci projektu 10/10/10 ho inspiroval jeho dědeček. „Miloval sport stejně jako já. V roce 2014 ho ale postihlo srdeční selhání a bohužel se mu nedostalo rychlé pomoci, takže zemřel,“ popisuje motivaci Žák.

Mladík se rozhodl, že nebude jen truchlit. Se svým týmem proto sestavil deset závodních tratí polovičních Ironmanů v deseti evropských zemích. „V každém závodu nejprve uplavu 1,9 kilometrů. Následně ujedu devadesát kilometrů na kole a nakonec uběhnu 21,1 kilometrů,“ popisuje Žák.

Protože jsou tratě velmi náročné, musí Brňan pravidelně trénovat. „Nejdůležitější je každé ráno vstát a přesvědčit hlavu, že se mi chce strávit několik hodin na kole, ve vodě a ještě k tomu běhat,“ usmívá se mladík. Má však skvělý tým trenérů, který ho motivuje k výkonu. A pokud se dostaví bolesti, pomůže mu od nich zkušená fyzioterapeutka.

Závody koronaviru navzdory

Na start prvního závodu se postaví na začátku června u hlavního města Faerských ostrovů Tórshavnu. Poté se přemístí do Skotska, Anglie, Nizozemí, Lucemburska, Švýcarska, Francie, Itálie a Rakouska. Sportovní maraton zakončí v České republice, konkrétně v okolí Brna.

Protože si Žák tratě sestavil sám a neúčastní se hromadných závodů, věří, že se mu projekt podaří uskutečnit i navzdory koronavirové pandemii. „Doufám, že v červnu už budou otevřené hranice, takže budeme moct projet všechny země,“ říká. Doplňuje, že problém by neměl nastat ani s ubytováním. Celá výprava totiž pojede ve dvou obytných vozech, takže nebude potřebovat hotely.

Cestu za snem zachytí dokument i sociální sítě

Už od počátku tréninků mohou lidé sledovat Žákovu cestu na webu www.storybyjakub.com i na Instagramu @storybyjakub. Z celého příběhu navíc vznikne dokument, který zhlédnou první zájemci koncem tohoto roku. „V něm ukážu nejen to, jak vypadá příprava na tak náročný fyzický výkon, ale zaměřím se i na témata spojená s nemocí srdce,“ nastiňuje Žák.

Na webu mohou lidé už nyní také přispět do sbírky. Za vybrané peníze hodlá Žák nakoupit automatizované externí defibrilátory (AED přístroje), které následně věnuje na místa, kde jsou nejvíce potřeba. „Doufám, že se mi jich podaří pořídit co nejvíce a zachráním tím hodně životů,“ přeje si mladík.

Osvětu o kardiovaskulárních nemocech chce šířit i na školách. „Na podzim chystám sérii přednášek, kde žákům povyprávím nejen o své cestě, ale i o tom, jak poskytnout první pomoc nebo proč je důležité pečovat o srdce,“ uzavírá Žák.

10 dní, 10 zemí, 10 tratí ironmana. Celkem 1130 km sportovních aktivit a 5000 km cesty, kterou musím se svým týmem překonat. 

Dva roky trénuju, abych dokázal, že jediný limit je ten, který si nastavíš. Můj hlavní cíl je propagovat zdravé srdce. Jak, se dozvíte zde.

“Bolest, kterou cítíš dnes, je síla, kterou ucítíš zítra!“

Děkuji pěkně

Každá koruna se počítá! Jako poděkování tvé jméno přilepím na náš karavan a ještě ti osobně poděkuju na instastories!

  • Jméno na seznamu podporovatelů
    • web
    • karavan
    • video
  • Poděkování na instastories